Osuszanie i podcinanie ścian

Wyobraź to sobie: właśnie przeprowadziłeś się do nowego domu i po kilku godzinach zaczynasz słyszeć nieoczekiwane dźwięki. Pochodzą ze ścian, sufitu, kanałów, podłóg lub innych miejsc, a po kilku dniach zaczynasz myśleć, że może wybrałeś złego budowniczego! Zadajesz sobie pytanie: „Jak mogli przeoczyć te problemy?” Nie panikuj! Zanim zadzwonisz do swojego prawnika, wiedz o tym: istnieje wyjaśnienie każdego słyszalnego hałasu. Mając niewielką wiedzę na temat budowy, możesz zrozumieć i wskazać, co powoduje hałasy w twoim domu. W tym artykule zajmiemy się wieloma typowymi przyczynami hałaśliwego domu i miejmy nadzieję, że pomożemy ci zrozumieć, co może być przyczyną tego hałaśliwego domu.

Zacznijmy od podstaw. Po pierwsze, istnieją dwie ogólne kategorie dźwięków: Te, które występują w reakcji na natychmiastowy i tymczasowy stres i są łatwe do zidentyfikowania, takie jak chodzenie po pewnym miejscu na podłodze. Te, które mają miejsce, gdy najmniej się ich spodziewasz i bez wyraźnego powodu. Na przykład możesz leżeć w łóżku lub spokojnie siedzieć i czytać ulubioną książkę, gdy słyszysz skrzypienie lub trzask jakby miało miejsce podcinanie ścian. W tej drugiej kategorii hałas jest zwykle powodowany przez trzy rzeczy: wilgoć, temperaturę, ruch gleby (osiadanie) lub kombinację tych trzech. Weźmy kolejno każdy z nich.


WILGOĆ. „Wilgotność?”, Pytasz. „Ale mam zupełnie nowy dom z dobrym dachem, ciasnymi ścianami, podwójnymi szybami, a nawet certyfikatem , a mówisz mi, że to wilgoć?
Po prostu sprowadza się do procesu budowy i materiałów użytych do budowy domu. Zbudowany z betonu jest wypełniony wodą i utwardza ​​się około 28 dni, a lata osiągają równowagę wilgoci. Beton nieustannie pochłania wodę z ziemi, ponieważ klimatyzator stale ją wysusza (jak zobaczymy za chwilę).
Tradycyjnie używamy drewna, które jest dostarczane z wilgotnością około 19% objętości. Podczas transportu, przechowywania, narażenia na działanie pierwiastków i czasu na etapie kadrowania przed uruchomieniem systemu poziom wilgotności mógł wzrosnąć.
Płyty gipsowo-kartonowe: Płyty gipsowo-kartonowe wykonane są z zawiesiny gipsu i wody. Chociaż jest suszony podczas produkcji, może nadal zawierać wilgoć, więc na pewno może być potrzebne osuszanie lub nawet podcinanie ścian.
Uszczelka ścienna: Na ściany i sufity nakładamy teksturę na bazie wody, a następnie farby na bazie wody.

Inne materiały i praktyki: w procesie budowy desek podłogowych, wykończenia drewna, szafek, rozpuszczalnych w wodzie uszczelek, kleju itp. również wprowadzają wilgoć do konstrukcji. Wreszcie system HVAC jest włączony i zaczyna osuszać nowy dom i podcinanie ścian nie będzie konieczne. Eksperci szacują, że w typowym nowym domu system osusza około 70 galonów wody dziennie! Powoduje to kurczenie się materiałów, z których jest usuwany, i może powodować pękanie włosków, ruchy fizyczne materiałów ramowych i elementów mocujących oraz inne korekty, które mogą powodować skrzypienie, piski i trzaski. W większości przypadków hałasy z czasem zmniejszają się i ostatecznie stają się niezauważalne.

TEMPERATURA.
Zmiany temperatury w domu mogą również zmniejszać lub pęcznieć materiały i powodować hałas. W połączeniu z omówionym powyżej osuszaniem i podcinaniem, ruch może być znaczny, a hałas może wzrosnąć.

Rury wodne: Rury mogą być źródłem tykania lub trzaskania, gdy są podgrzewane i chłodzone – najbardziej wyraźne w miedzi lub innych sztywnych materiałach, które rozszerzają się po podgrzaniu. Jeśli są związane lub dotykają innych materiałów, hałas może być wyraźny. Czasami można je odizolować i wyciszyć, dostosowując je do konkretnych obszarów ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 16 =